Przejdź do głównej zawartości

Typy twarzy - piękno do kwadratu
O typach figury już pisałam, teraz trochę o typach twarzy. Jak widać na powyższym obrazku, jest kilka kształtów twarzy. Mój typ to twarz kwadratowa.

TWARZ KWADRATOWA:

- linia włosów zazwyczaj przebiega prosto, ale tworzy kąty,
- często występuje niskie czoło,
- pionowa linia skroni, policzków i podbródka,
- strefa podbródkowa z wyraźnymi kątami,
- ogólne wrażenie: szeroka i płaska, kanciasta.

Makijaż

Jest kilka rad, jak nakładać makijaż, żeby złagodzić rysy twarzy.


W przypadku twarzy kwadratowej i prostokątnej obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku twarzy okrągłej. Niektóre elementy trzeba zmniejszyć, inne powiększyć, nadać im kształtu i kobiecości. Inne trzeba wyróżnić, podkreślić i wysunąć na pierwszy plan.
Jak w przypadku twarzy okrągłej używamy kosmetyków matowych – do zwężania i zmniejszania oraz kosmetyków rozświetlających do uwypuklenia i podkreślenia. 
Twarz kwadratowa wymaga nieco złagodzenia konturów, należy ją zaokrąglić, a późnej wysmuklić, wszystko po to, by wyglądała bardziej kobieco i delikatnie. Przyciemnienie, czyli zmniejszenie niektórych elementów można osiągnąć dzięki kosmetykom kremowym lub poprzez aplikację kosmetyków w postaci pudrów prasowanych czy sypkich. Wszystko zależy od typu cery. Jeśli mamy cerę tłustą lub mieszaną, znacznie lepiej stosować pudry, jeśli mamy cerę suchą, idealne będą ciemniejsze fluidy, które nakładać warto miejscowo, tam, gdzie nasza twarz wymaga wyszczuplenia. Najłatwiej modelować kwadratową twarz „w trójkę”, której pierwszy „brzuszek” zawiera nasze oko, a drugi policzek. Widać to dobrze na rysunku. 

 Co cieniujemy (przyciemniamy):


 • policzki – by nadać twarzy owalnego kształtu,
 • żuchwę – dla nadania twarzy ładnego, owalnego kształtu, optycznego wysmuklenia,
 • kość policzkową – podkreślamy różem w kolorze dopasowanym do typu naszej urody,
 • czoło – przyciemniamy w najwyższej części, by złagodzić ogólnie rys twarzy, do tego zwężamy krańcowe części czoła, aby twarz zyskała delikatniejszego rysu.


 • Co rozjaśniamy:
  • okolice pod oczami – by oko wydawało się większe, potrzebuje jasnej oprawy (zwłaszcza, jeśli używamy ciemniejszych cieni do oczu), koniecznie stosujmy jasny cień bazowy na całej powiece, ze szczególnym uwzględnieniem łuków brwiowych,
  • skroń – dla podkreślenia kości policzkowych, zaaplikujmy rozświetlacz (lub jasny opalizujący cień) na skroń,
  • strefa T – w przypadku twarzy prostokątnej i kwadratowej należy na pierwszy plan wysunąć to, co w kobiecej twarzy jest najbardziej uwypuklone: nos, kość policzkowa, zgrabne czoło. By to uczynić rozjaśniamy środek czoła, czubek nosa i okolice tuż nad kośćmi policzkowymi. Warto dodać jeszcze minimalną ilość rozświetlacza na czubek brody. Po to, by ją wysunąć optycznie do przodu i zyskać drugi plan z policzków i czoła na linii włosów.
  Pamiętajmy, że bez odpowiedniego modelarzu, twarz prostokątna czy kwadratowa wygląda jednowymiarowo. Nie ma ani elementów wysuniętych do przodu, ani tych cofniętych, wszystko jest tak samo widoczne, a to sprawia, że twarz jest płaska i pozbawiona wyrazu.

  Fryzura
  Jaką dobrać fryzurę?
  Musimy optycznie wydłużyć twarz. Włosy zatem powinny opadać na policzki, aby zakrywając je za pomocą np. nowoczesnych pazurków czy eleganckich loczków, wysmukliły tę część twarzy. Można włosy spiąć w koński ogon, ale wypuszczając luźne kosmyki na policzki. Możliwa jest grzywka, ale najlepiej asymetryczna, lekka, falująca. Niewskazana prosta, krótka grzywka (skraca i poszerza twarz). Ostre kanty twarzy należy przełamać miękką linią włosów.

  Zalecane długości włosów? Albo krótkie (pamiętamy o pazurkach na policzkach) albo dłuższe do ramion. Absolutnie niewskazane fryzury kończące się na równi z brodą (poszerzają twarz), fryzura typu „kwadrat” - prosta, równa, dodatkowo podkreśli kanciastość twarzy.

  Kolor włosów? Najlepiej będzie wybrać niejednolitą koloryzację. Grzywka niech będzie jaśniejsza (wydłużymy twarz), po bokach włosy powinny być kilka tonów ciemniejsze (wysmuklimy policzki).


  Cenne wskazówki:
  - grzywkę noś tylko ściątą na ukos lub wycieniową,
  - unikaj gładkich fryzur typu koński ogon lub kok bez wypuszczonych z boku luźno kilka kosmyków,
  - idealne są kręcone włosy i fale oraz cieniowane fryzury z pasemkami nachodzącymi na twarz,
  - unikaj geometrycznych cięć,
  - wlosy powinny być nie krótsze niż do linii żuchwy.  Dodatki

  OKULARY. Staraj się unikać prostokątnych i zbliżonych do kwadratu okularów. Delikatnie zaokrąglone oprawki złagodzą rysy i odwrócą uwagę od kątów twarzy.

  KOLCZYKI. Zrezygnuj z kwadratowych i okrągłych kolczyków, szczególnie, jeśli znajdują się na wysokości Twojej szczęki. Zamiast tego wybieraj kolczyki w kształcie kropli, dłuższej spirali czy owalu.

  NASZYJNIKI. Wybieraj dłuższe naszyjniki, bez kwadratowych dodatków. Świetnym rozwiązaniem będzie sznur pereł!  Komentarze