Translate

iStockphoto


Na szkoleniu liderów we wrześniu dowiedziałam się o bogatym, legalnym źródle obrazów do prezentacji. Jest to portal iStockphoto, gdzie znajduje się wiele zdjęć, obrazów wektorowych, filmików i podkładów muzycznych do zrobienia profesjonalnej prezentacji multimedialnej. Ja takowych nie robię, a jeśli już, to niekomercyjnie, ale okazuje się, że nawet używając zdjęć niekomercyjnie trzeba mieć do nich prawo, nie można ich sobie kopiować z grafiki Google, nawet podając link, skąd pochodzą, bo jest to nieprawne przywłaszczanie sobie cudzej własności.
Na iStockphoto można kupić zdjęcia w najlepszej rozdzielczości, jak choćby tutaj . Ale jest jeszcze bardzo przydatna opcja Free Photo of the Week, gdzie co tydzień można za darmo pobrać zdjęcie. Równocześnie wyświetlane są cztery ostatnie darmowe zdjęcia. Powyższe zdjęcie pochodzi właśnie stamtąd i mam prawo do jego użytkowania, na zasadzie licencji royalty free.
Royalty free (wolne od tantiem) − model licencjonowania różnych form własności intelektualnej, takich jak patenty, znaki towarowe, prawa autorskie, który polega na tym, że licencjobiorca płaci jednorazową opłatę licencjodawcy po czym zyskuje prawo do wielokrotnego, dowolnego użycia własności intelektualnej, bez konieczności wnoszenia kolejnych opłat.
From http://pl.wikipedia.org/wiki/Royalty_free

 Niestety nie znalazłam archiwalnych zdjęć, więc czeka mnie gromadzenie kolekcji od początku. 
Oprócz zdjęć tygodnia można znaleźć tam również grafikę, filmik, podkład muzyczny, wszystko na wysokim poziomie.
Znalazłam jeszcze jeden portal z opcją pobierania darmowych zdjęć, tym razem kolekcja jest niemalże nieograniczona: Pixmac.pl . Można wyszukiwać, jakie tylko są potrzebne, chociaż nie są już takie rewelacyjne, jak na iStockphoto.
Oczywiście zawsze można robić własne zdjęcia i umieszczać je na blogu czy w prezentacjach, lub poprosić znajomych o udostępnienie ich zdjęcia. Zatem muszę się w końcu dorobić aparatu lub telefonu z porządnym aparatem ;)

Komentarze