Dieta dr Dąbrowskiej
Tagliatelle z sosem bazyliowym i suszonymi pomidorami
fot. Iza
Ostatnio wśród moich znajomych zapanowała moda na dietę dr Marii Dąbrowskiej. Zaciekawiło mnie to i postanowiłam zgromadzić trochę wiedzy na ten temat.
CZYM JEST DIETA WARZYWNO-OWOCOWA?
Dieta ta, która w istocie ma charakter głodówki leczniczej, stosowana jako okresowa kuracja, dostarcza enzymów, mikroelementów, witamin, korzystnie alkalizuje i odtruwa, wzmacnia własne, samoleczące mechanizmy, przywraca równowagę przemian, czyli zdrowie. Po zakończeniu tej kuracji zaleca się włączenie na stałe naturalnego pokarmu opartego na warzywach, owocach, ziarnach, roślinach strączkowych z dodatkiem produktów zwierzęcych. Własne doświadczenia potwierdziły prawdziwość tezy, że pożywienie może być skuteczną metodą profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.
SKŁAD DIETY
Przez okres od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od wskazań, zaleca się dietę opartą na warzywach nisko skrobiowych, takich jak na przykład:
- korzeniowe (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew),
- kapustne (kapusta, kalafior, brokuł),
- cebulowe (cebula, por, czosnek),
- dyniowate (dynia, kabaczek, ogórki),
- psiankowate (pomidor, papryka),
- liściaste (sałata, natka pietruszki, zioła).
Szczególnie cenne są zielone soki, które pochodzą z zielonych pędów roślin.
Przykłady zielonych pędów na soki: natka pietruszki, seler naciowy, botwina, mniszek, pokrzywa, szczaw, szpinak, brokuł, kapusta, sałata, kiełki lucerny, trawa z pszenicy.
Warzywa i owoce można jeść na surowo, w postaci surówek, zup warzywnych przyprawianych ziołami, warzyw duszonych, pieczonych.
Wśród napojów poleca się picie: wody, soków warzywnych i owocowych, herbat owocowych lub ziołowych, kompotów bez cukru, wywarów z warzyw. W czasie kuracji nie należy spożywać żadnych innych pokarmów jak np. chleba, kasz, oleju itp. Również nie należy pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu, ani palić papierosów.
WERSJE DIETY
Najcenniejsze są warzywa i owoce surowe, gdyż posiadają aktywne enzymy i biokatalizatory, a wśród nich około 10 tysięcy antyoksydantów m.in. polifenoli, likopenu, witaminy C, E, beta karotenu, oraz chlorofil, mikroelementy i błonnik. Jednakże nie zawsze dieta ta jest dobrze tolerowana. W przypadku pojawienia się bólów brzucha, uporczywych wzdęć lub niechęci do diety zaleca się przez kilka dni wersję sokową diety (soki warzywne i owocowe, woda, herbaty owocowe, ziołowe, wywary warzywne) lub wersję gotowaną (warzywa gotowane, zupy warzywne, jabłka gotowane) zwłaszcza w przypadku chorych gastrycznych.
ETAP DRUGI
Po oczyszczeniu organizmu, dr Dąbrowska zaleca zmianę nawyków żywieniowych i przejście na zdrową, zbilansowaną dietę, w której postawą będą nie tylko warzywa i owoce z pierwszego etapu diety, lecz także inne owoce i warzywa (w tym rośliny strączkowe), kasze i ziarna, chleb razowy, orzechy i produkty mleczne.
Jak myślicie, warto spróbować? Moja dieta jest i tak mocno warzywna, ale ciężko mi zrezygnować z chleba, makaronu czy lodów, zwłaszcza o tej porze roku :( mam jednak silne parcie na to, żeby schudnąć, bo jak na razie ćwiczenia działają bardzo wolno.
Komentarze
Polecam przejście się do dietetyka, który ułoży dobrą dietę redukcyjną, a potem wprowadzi w stabilizację :)
Pozdrawiam,
studentka dietetyki ;-)
btw. jakbyś miała jakieś pytania to w ramach mojej wiedzy mogę odpowiedzieć :)